Recept domače jušne zelenjave
S skupnim sodelovanje TD Hotinja vas in VeGeC Občine Hoče – Slivnica smo za vas pripravili izdelavo domače jušne zelenjave.
Postopek
Najpogosteje sušimo jušno zelenjavo. Med jušno zelenjavo poleg korenčka, peteršilja in zelene spadajo še por, čebula, česen, kolerabica, tako podzemna kot nadzemna, in nekaj listov ohrovta, ki daje juham še poseben okus.
Pred sušenjem pridelek (liste, gomolje, plodove) operemo in temeljito posušimo. To počnemo največ en dan. Nato korene in gomolje narežemo. Koščki naj bodo enako veliki, saj se bodo tako enakomerno sušili. Tako lahko na primer nekaj korenčkov narežete na kolobarje in nekaj na drobne koščke, vendar sušimo vsako posebej. Pri takšnem sušenju velja pravilo, da sušimo na čim nižji temperaturi in čim krajši čas. Priporočamo, da so koščki čim krajši in čim manjši.
Temperatura
Sušenja zelenjave naj ne preseže 39 stopinj Celzija, saj se pri višjih temperaturah razgradijo in uničijo najboljše sestavine. Čas sušenja je odvisen od sestavin oz. more biti čim daljši.
Med postopkom sušenja občasno preverjamo, kako sušenje napreduje. Zelenjava mora obdržati barvo in mehkobo ter ne sme postati povsem trda. Zelo pomembno je, da sušimo vsako vrsto zelenjave posebej. To je nujno, ker posamezne vrste vsebujejo različno količino vode. Po sušenju lahko jušno zelenjavo zmešamo in si naredimo lastno, domačo jušno zelenjavo. Posušeno zelenjavo lahko samo zmeljemo v mlinčku za kavo ali bolje v sekljalniku. Po končanem mešanju zelenjavo shranimo v čist in suh kozarec s pritrjenim tesnilom.
Najlepša hvala Turističnemu društvu Hotinja vas za prekrasen recept priprave domače jušne zelenjave.