Prejeli smo priznanje za sodelovanje v okviru Dnevov evropske kulturne dediščine in Tedna kulturne dediščine
ZAKLADI KULTURNE DEDIŠČINE OBČINE HOČE SLIVNICA
Raziskovanju in učenju o dediščini in bogati zgodovini našega kraja je bil namenjen dogodek ob praznovanju Dnevov Evropske kulturne dediščine, ki smo ga poimenovali ZAKLADI KULTURNE DEDIŠČINE OBČINE HOČE SLIVNICA in je potekal 5. oktobra 2020.
Ob dogodku smo spoznali posameznike, ki skrbijo za varovanje in ohranjanje stavbne, tehnične in nesnovne dediščine v našem kraju, zavedamo se, da jih je to le peščica in da bomo v prihodnosti še veliko raziskovali in odkrivali skrite kotičke v naši občini.
Dnevi evropske kulturne dediščine vsako leto povežejo kulturne ustanove in odpirajo vrata kulturnih spomenikov, ki javnosti sicer niso odprti in dostopni. Prireditve potekajo v 49 državah po Evropi, v Sloveniji se bo letos zvrstilo več kot 400 dogodkov, v 150 krajih.
Letošnje vodilo in osrednja tema je slogan Spoznaj, varuj, ohrani. Cilj prireditev je zanetiti ljubezen do dediščine, saj jo bomo le tako lahko ohranili za prihodnje rodove.
Za začetek našega kulturnega popotovanja smo najprej vstopili v prostore Orglarske delavnice, kjer sta nas sprejela Andrej Dvoršak in Sandi Potočnik in nas popeljala v svet ustvarjanja.
Najbolj zanimiv podatek za vse obiskovalce je bil ta, da vse stvari naredijo sami. Kupijo samo tipke in kable. Redko kateri kraj se lahko pohvali s tako edinstveno delavnico.
Orglarska delavnica je v zadnjih 30 letih naredila več kot 100 orgel, ki so razpršene v Sloveniji in Evropi. Leta 1989 je postala prva delavnica v Sloveniji, kjer so v več kot po pol stoletja obudili izdelovanje mehanskih orgel.
Orglarska delavnica v Hočah je bila kalilnica znanja za izobraževanje orglarjev, saj v Sloveniji takšne šole ni, večina slovenskih orglarjev izhaja iz te delavnice. Trenutno izdelujejo orgle, ki bodo krasile in izvajale čudovite zvoke v Župniji Koper.
Zatem smo odšli v cerkev, natančneje pod cerkev, v Hočko kripto, ki je nastala v 10. stoletju in je v celoti pod zemljo župnijske cerkve Svetega Jurija v Hočah. Najprej je služila kot kultni prostor, nato pa so jo začeli uporabljati kot grobnico. V njej je moč čutiti duh časa, bogato zgodovino in misterioznost, ki jo prinašajo vse napisane in neznane zgodbe skrite v kripti. Starejši domačini so rekli, da v Kripti straši, saj so le tako lahko pregnali radovedne otroke iz podzemeljskih prostorov. Tu nas je v svet preteklosti popeljal g. Aloj Petrič, naš Župnik, kateri je tudi odgovarjal na vsa zanimiva vprašanja, ki so jih zastavljali obiskovalci.
Prireditev smo zaključili s poslušanjem Orgelskega koncerta, ki sta ga izvedla profesor na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor Matej Podstenšek in dijakinja Ana Jelen.
Dogodek je bil edinstven, vsi obiskovalci so bili navdušeni nad videnim in slišanim.