OKOLJSKI DNEVI V MAJU POUDARJAJO POMEN BIODIVERZITETE
V maju obeležujemo Svetovne dan ptic selivk, podnebnih sprememb, čebel, Evropski dan Nature 2000, Mednarodni dan biotske raznovrstnosti in Teden gozdov.
Obeležitev teh dni pa poudarja predvsem pomen biotske raznovrstnosti ali biodiverzitete, ki pomeni raznolikost živih organizmov in zajema vse oblike življenja na Zemlji.
Zakaj je tako pomembna? Biotska raznovrstnost je med drugim pomembna za ekosistemske storitve, tj. storitve, ki izvirajo iz narave, kot so opraševanje, uravnavanje podnebja, zaščita pred poplavami, rodovitnost tal ter proizvodnja hrane, goriva, vlaken in zdravil.
Vendar smo trenutno priča izgubi biotske raznovrstnosti. Glavni vzroki za to izgubo so spremembe naravnih habitatov zaradi sistemov intenzivne kmetijske proizvodnje, gradnje, krčenja gozdov, prekomernega izkoriščanja rek, jezer in tal, onesnaževanje okolja ter invazivne tuje vrste in globalne podnebne spremembe.
Eden glavnih organiziranih načinov varovanja biodiverzitete so varovana območja, ki so glede na veljavne predpise razvrščena v območja Natura 2000, ekološko pomembna območja (EPO) in naravne vrednote (državnega ali lokalnega pomena). Zavarovana območja so po Zakonu o ohranjanju narave ožja zavarovana območja (naravni spomeniki, strogi naravni rezervati in naravni rezervati) in širša zavarovana območja (krajinski, regijski in narodni park). Vse lokalitete na območju Slovenije so vidne v Atlasu okolja, Naravovarstvenem atlasu in v spletnem GIS-portalu iObčina.
Izobraževanje in informiranje o okolijski problematiki pripomore k razumevanju pomena biodiverzitete, za to vam podajamo predloge, da ob:
- Svetovnem dnevu ptic selivk (8.5.) uzrete v nebo in opazujete ptice, ki se ravnokar vračajo iz toplih krajev. Če bi radi spoznali in prebrali več o različnih vrstah ptic, ki živijo v Sloveniji pa najdete na strani Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije(DOPPS) informacije o kar 385 pticah, ki so bile opažene v Sloveniji.
- Svetovnem dnevu podnebnih sprememb (15.5.) razmislimo o nepotrošniškem življenjskem slogu, uporabi trajnostne mobilnosti, skrbi za naravo, varčevanju z energijo, odpadkih,…
- Svetovnem dnevu čebel (20.5.) opazujem opraševalce v našem okolju in poskrbimo za pogoje, da se njihovo število poveča (cvetoč travnik, medonosna drevesa, ekološki vrt,…)
- Evropskem dnevu Nature 2000 (21.5.) se odpravimo na katero od lokalitet na območju Slovenije, ki jo najdemo v Atlasu okolja ali Naravovarstvenem atlasu. V Sloveniji je 355 območij Nature 2000, ki pokrivajo dobrih 37 % ozemlja države. Skoraj v vseh slovenskih občinah imamo območja Nature 2000 (v 204 občinah od 212 občin). Tudi v občinah ustanoviteljicah Skupne službe varstva okolja si tako lahko ogledate območja Natura 2000:
- V Občini Duplek in Občini Miklavž na Dravskem polju je to območje Drave;
- v Občini Hoče – Slivnica je to območje Pohorja;
- v Občini Rače - Fram sta to Rački ribniki – Požeg in Pohorje;
- v Občini Ruše in Mestni občini Maribor sta to Pohorje in Drava;
- v Občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah in Občini Lenart so to Slovenske gorice –doli;
- v Občini Lovrenc na Pohorju sta to Zgornja Drava s pritoki in Pohorje.
Na teh območjih veljajo posebni naravovarstveni ukrepi. Več informacij o Naturi 2000 je dostopnih na povezavi http://www.natura2000.si/.
- Mednarodnem dnevu biotske raznovrstnosti (22.5) razmislimo o odpravi vzrokov za izgubo biotske raznovrstnosti.
- Tednu gozdov (zadnji teden maja) se odpravimo v gozd in s seboj vzamemo Gozdni bonton, ki govori o pravilih obnašanja v gozdu.
Za varovanje biodiverzitete se moramo zavzemati vsi in povsod, tudi na območjih, ki niso zavarovana. Naučiti se moramo odgovornega odnosa do narave in okolja!
SOU Maribor
Tea Drevenšek