Občina Hoče Slivnica v Tednu boja proti raku, 7. do 13. marca 2022
Občina Hoče Slivnica v Tednu boja proti raku, 7. do 13. marca 2022
Letošnji slovenski Teden boja proti raku, poteka od 7. do 13. marca 2022 pod sloganom »Ne čakajte na konec pandemije, proti raku ukrepajte takoj.«
Glavni nosilci aktivnosti, ki letos potekajo že 39. leto zapored so Zveza slovenskih društev boja proti raku in njene članice ter Onkološki inštitut Ljubljana ter ostali sodelujoči.
Organizatorji med letošnjimi aktivnostmi izpostavljajo izvedbo webinarja/seminarja na temo »Kako nastane rak in kako ga lahko preprečim«, ki je bil izveden v sklopu virtualnih odprtih vrat Onkološkega inštituta Ljubljana. Namenjen je vsem dijakom srednjih šol v Sloveniji in njihovim učiteljem. Posredovan bo vsem vodstvom šol z namenom predstavitve preventivnih vsebin v zvezi z rakom mladim. Dostopen je na tej povezavi:
V začetku preteklega stoletja je medicinska stroka prišla do spoznanja, da spada klinična obravnava raka v roke posebej usposobljenih in izkušenih specialistov. Med pomembne zgodovinske mejnike na tem področju je začetek delovanja Banovinskega inštituta za raziskovanje zdravljenja novotvorb. Onkološki inštitut, ki je zgodovinski naslednik razvoja tega področja, spada med najboljše centre za onkologijo v srednji Evropi, ki zasleduje strokovne, raziskovalne in pedagoške cilje. Na strokovnem področju je cilj udejanjiti multidisciplinarni pristop k celostni obravnavi onkološkega bolnika ob zagotavljanju skladnega razvoja vseh strok v onkologiji. Na raziskovalnem področju je cilj širitev in izboljšanje koordinacije raziskovalnega dela na področju onkologije v Sloveniji in uveljavitev v evropskih raziskovalnih projektih. Na pedagoškem področju je cilj ostati referenčna nacionalna ustanova za obe medicinski fakulteti, visoke strokovne zdravstvene šole in druge zdravstvene šole tako na srednješolskem, dodiplomskem kot tudi na podiplomskem nivoju ter postati mednarodna izobraževalna ustanova za vse stroke na področju onkologije.
Zveza slovenskih društev za boj proti raku, zasleduje cilje, katerih temeljni namen je osveščati prebivalstvo o raku, prvih znakih te bolezni in o zdravem načinu življenja, s čimer je mogoče zmanjšati obolevnost in posredno tudi umrljivost za rakom. V njej se združuje 11 regionalnih društev: Ljubljansko društvo za boj proti raku, Pomursko društvo za boj proti raku - Murska Sobota, Društvo za boj proti raku Velenje, Koroško društvo za boj proti raku, Dolenjsko društvo za boj proti raku, Društvo za boj proti raku regije Celje, Posavsko in Obsoteljsko društvo za boj proti raku, Društvo za boj proti raku in drugim kroničnim nenalezljivim boleznim - ko-RAK.si, Obalno društvo za boj proti raku, Gorenjsko društvo za boj proti raku in Društvo za boj proti raku Štajerske-Maribor.
Onkološki bolniki in tisti, ki jih skrbi, da imajo morda raka, doživljajo tudi veliko čustveno in psihološko stisko, kar jim dodatno otežuje ohranjanje in uporabo zdravstvenih informacij. Tokratne aktivnosti organizatorjev zato izpostavljajo pomen zdravstvene pismenosti in pravočasnega ukrepanja.
Slovenska nacionalna raziskava v okviru projekta ZaPIS je pokazala, da je zdravstvena pismenost manjša pri starejših, nižje izobraženih in socialno prikrajšanih. Posamezniki z manjšo zdravstveno pismenostjo tudi slabše ocenjujejo svoje zdravje. Zato je zelo pomembno, da so kompleksne informacije podane na enostaven in razumljiv način ter enostavno dostopne.
Na tiskovni konferenci, ki že tradicionalno poteka v prostorih Onkološkega inštituta v Ljubljani, so organizatorji ob začetku Tedna boja proti raku, dne 7. marca 2022 izpostavili sledeče teme.
Psihologinja Urška Košir, Slovenka, ki trenutno biva in dela v Kanadi, in je tudi Mlada ambasadorka Evropskega kodeksa proti raku je povedala: »V raziskavi, kjer je sodelovalo tudi 75 mladih Slovencev z rakom, smo odkrili, da je tretjina slovenskih bolnikov raka pripisala stresu, v primerjavi z le šestimi odstotki vrstnikov iz Severne Amerike in Zahodne Evrope. Najpomembnejši del zdravstvene pismenosti pri bolnikih z rakom je ta, da od bolnikov ne pričakujemo, da bodo strokovnjaki, ampak, da vedo, kdaj je treba poiskati pomoč strokovnjaka, in da jim pomagamo, da to storijo.«
Sonja Tomšič, dr. med., specialistka javnega zdravja, koordinatorica Državnega programa obvladovanja raka 2022-2026, je povedala: »Lahko smo ponosni, da ta celovit dokument še vedno živi in da lahko že spremljamo njegov pozitiven vpliv na zmanjševanje bremena raka v Sloveniji. Seveda pa tak dokument zaživi le, če ima podporo in sodelovanje vseh deležnikov, tudi posameznikov, ki so v prvi vrsti odgovorni za svoje zdravje. Žal so se v času epidemije covid-19 spremenili tako individualni kot sistemski pogoji, ki vplivajo na zdravstvene izide. Glede na dosedanje rezultate, ko smo na Registru raka RS v času epidemije ugotavljali upad novih diagnoz raka, nas skrbi, da se bo stanje na področju raka poslabšalo. Ravno zato je ključna vloga vsakega posameznika, kajti posameznik je tisti, ki lahko izbira zdrav način življenja, ki se odloči za sodelovanje pri programih zgodnjega odkrivanja raka, prepozna morebitne spremembe na svojem telesu in išče pomoč ter sodeluje pri zdravljenju in povrnitvi nazaj v aktivno življenje po zdravljenju.«
Društvo za boj proti raku Štajerske-Maribor letos obeležuje 40-letnico svojega delovanja. Je prostovoljno, strokovno, samostojno, nepridobitno in humanitarno združenje, ki že 40 let deluje na področju dejavnosti boja proti raku na območju upravnih enot Ruše, Slovenska Bistrica, Maribor, Pesnica, Lenart in Ptuj. V svojih vrstah združuje prostovoljce in strokovnjake iz različnih vej medicine, sociale, športa, mediacije, socialne gerontologije in prava. Predsedovanje društva je od dolgoletne predsednice štajerskega društva, Vere Feguš, dr. med. spec. druž. medicine, prejemnice Zlatega grba mesta Maribor in Zdravnice leta 2009, prevzela Zvezdana Mavrič Vražič, dipl. med. s., spec. klinične dietetike in vodja referenčnih ambulant v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor. Članice in člani društva se aktivno vključujejo v aktivnosti s katerimi povezujejo ostale deležnike iz zasebnega in javnega sektorja. Kar nekaj let zapored so bili uspešni na podelitvi priznanj za najboljše inovacije v Podravju, ki jih podeljuje Štajerska gospodarska zbornica (ŠGZ), v sodelovanju z ostalimi partnerji. V praksi izpostavljajo pomen t. i . mehkih in socialnih inovacij, inovacij v blagu in storitvah, ki vplivajo na čutila uporabnika ter spodbujajo trajnostni razvoj in kakovostno življenje. Socialna inovacija e-PISARNA:svetovalnica/klepetalnica Društva za boj proti raku Štajerske Maribor je bila leta s strani ocenjevalne komisije za najboljše inovacije Podravja prepoznana, kot storitev, ki prinaša novo, večjo uporabnost v obliki dviga kakovosti življenja pacientov.
Predstavitev projekta e-PISARNA:svetovalnica/klepetalnica Društva za boj proti raku Štajerske Maribor
Ob zaznavi problema zdravstvene (ne)pismenosti je Društvo za boj proti raku Štajerske Maribor leta 2019 vpeljalo socialno inovacijo, ki so jo poimenovali – »e-PISARNA:svetovalnica/klepetalnica Društva za boj proti raku Štajerske Maribor. Slednja nadomešča svetovanje v živo, v društvenih prostorih na Partizanski cesti 12 v Mariboru. e-PISARNA je virtualna, definirana na digitalni ravni in je dostopna vsem. Z e-PISARNO je društvo pridobilo informacijsko platformo za vodenje postopkov ter svetovanja in stika z usposobljenim strokovnjakom na daljavo (po telefonu, e-pošti ali konferenčni zvezi). Kot neprofitni program za krepitev zdravja prebivalstva na območju Mestne občine Maribor, ki spodbujajo procese promocije, varovanja, krepitve, izobraževanja in ohranjanja zdravja celotne populacije in niso financirani kot redna dejavnost javnih služb na področju zdravstva, je e-PISARNA dobila podporo MO Maribor in bila v okviru natečaja ŠGZ za najboljše inovacije v Podravju, prepoznana kot socialna inovacija.
Po ocenah Registra raka Republike Slovenije je leta 2018 za rakom na novo zbolelo že okrog 15.000 ljudi, več kot polovica od njih za enim od petih najpogostejših rakov: za kožnim rakom, rakom debelega črevesa in danke, prostate, dojke in pljuč. Skoraj polovico vseh rakavih bolezni bi bilo mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, redno udeležbo v presejalnih programih za raka, pa tudi z življenjem v čim manj onesnaženem bivalnem in delovnem okolju.
Vodja projekta e-PISARNA:svetovalnica/klepetalnica Društva za boj proti raku Štajerske Maribor, Borut Ambrožič: »Pri zasnovi e-PISARNE smo se opirali na pomemben strateški dokument »Strategija DIGITALNA SLOVENIJA 2020«, ki predstavlja zavezo za hitrejši razvoj digitalne družbe in izrabo priložnosti, ki jih omogočajo informacijsko komunikacijske tehnologije ter internet za splošne gospodarske in družbene koristi. Med slednje sodijo tudi koristi zdrave družbe in vseh njenih članov.«
Projekt se je v letih 2020/2021 izkazal še posebej koristen pri nudenju potrebnih informacij, saj so bile mnoge vezane tudi na ukrepe zajezitve epidemije COVID-19.
Do e-PISARNE lahko dostopate preko te povezave: https://stajerskaprotiraku.si/e-svetovalnica/
Zvezdana Mavrič Vražič, dipl. med. s., spec. klinične dietetike, vodja referenčnih ambulant v ZD dr. Adolfa Drolca Maribor in predsednica Društva za boj proti raku Štajerske Maribor: »Zdravstveno nepismeni slabše ocenijo svoje zdravje. Zato je zelo pomembno, da so informacije, ki so v jeziku medicine za mnoge nerazumljive, podane na enostaven in razumljiv način ter enostavno dostopne.«
Povezava do posnetka webinarja/seminarja za mlade: https://www.youtube.com/watch?v=trRPv_lKxoA