Občina Hoče Slivnica od Dnevu brez cigarete
Vsako leto obeležujemo Dan brez cigarete, 31. Januarja. Nikotin, ki ga vsebuje tobak, povzroča močno odvisnost. Dan brez cigarete kadilcem pomeni priložnost za opustitev kajenja. Uporaba tobaka ima v Evropi okoli 500 letno tradicijo. Kljub temu pa so znanstvena dognanja o škodljivosti kajenja stara šele malo več kot 50 let. Kajenje je priznan dejavnik tveganja številnih bolezni in prezgodnje smrti. Zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem, umre v Sloveniji na leto okoli 3.600 ljudi. Po podatkih Evropske komisije umre vsako leto zaradi kajenja okoli 650.000 Evropejcev, okoli 13 milijonov Evropejcev pa jih trpi zaradi resnih, kroničnih težav, ki so posledica kajenja. Tobak je lahko smrtonosen tudi za nekadilce. Izpostavljenost pasivnemu kajenju povzroči letno okoli 1,2 milijona smrti. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) izpostavlja, da vsako leto okoli 65.000 otrok umre zaradi bolezni, povezanih s pasivnim kajenjem. Kajenje med nosečnostjo lahko povzroči več življenjskih zdravstvenih težav za dojenčke. Na svetovni ravni zaradi uživanja tobaka vsako leto umre več kot 8 milijonov ljudi.
V Sloveniji kadi skoraj četrtina odraslih prebivalcev, ki so po večini začeli kaditi že kot najstniki. Podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) kažejo, da se razširjenost kajenja v Sloveniji sicer zmanjšuje. Kljub temu pa želimo vse, ki še kadijo spodbuditi k opustitvi kajenja. Opustitev kajenja je koristna za zdravje v katerem koli starostnem obdobju, največje koristi za zdravje pa je dokazanih, če kajenje opusti pred 40. letom. Opustitev kajenja prinese številne koristi za zdravje v vsakem starostnem obdobju. Z opustitvijo kajenja in s tem škodljivih snovi v tobačnem dimu, se zmanjša tveganje za srčno-žilne bolezni, okužbe dihal, več kot 20 različnih vrst ali podtipov raka, možgansko kap, sladkorno bolezen, revmatoidni artritis, motnje erekcije, motnje imunskega sistema idr.
Slovenska »Strategija za zmanjševanje posledic rabe tobaka 2021-2030« izpostavljen cilj, da bo v letu 2040 v Sloveniji manj kot 5 % prebivalcev, starih 15 let in več, uporabljalo tobačne in povezane izdelke. Tudi Evropski načrt za boj proti raku, zastavlja plan »Evropa brez tobaka za leto 2040«, po katerem bo manj kot 5 % prebivalcev uporabljalo tobak (v primerjavi z današnjimi 25 %).
Izpostavljamo spletni dogodek, ki bo 28.1.2022 ob 10. uri potekal v organizaciji Slovenske zveze za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo. Slovenska zveza za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo je zveza društev in krovna organizacija, ki združuje nevladne organizacije z namenom splošne preventive v javnem zdravju, predvsem na področju kajenja. Javnosti predstavlja tudi brošuro v slovenskem jeziku »Smernice za zdravljenje zasvojenosti z nikotinom«, ki jo je pripravila Evropska mreža za preprečevanje kajenja in zasvojenosti z nikotinom (ENSP). Brošura je evropski vodnik za razumevanje in uvedbo postopkov in strategij za odvajanje od zasvojenosti z nikotinom. Dostopna je na tej povezavi: https://zadihaj.net/brosura-smernice-za-zdravljenje-zasvojenosti-z-nikotinom/
Zainteresirani lahko svojo prijavo na spletnem dogodku »Ob dnevu brez cigarete« oddajo na e-naslov: neza@nvozdravje.si Prijavitelji bodo spletno povezavo do dogodka prejeli nekaj dni pred samim dogodkom.
Občina Hoče Slivnica svojo predanost zmanjševanja bolehnosti in smrtnosti, povezanih s tobakom, uresničuje v okviru svojih pristojnosti in aktivne podpore vseh deležnikov, ki so zavezani tem ciljem. Strokovne organizacije, nevladne organizacije in druge interesne skupine, ki delujejo na področjih v zvezi s tobačno epidemijo, si prizadevajo za izboljšanje razumevanja učinkov tobaka na zdravje in za dosledno upoštevanje zakonodaje, ki prepoveduje kajenje v zaprtih javnih in delovnih prostorih.