Ob 42. slovenskem tednu boja proti raku
Med 3. in 9. marcem poteka 42. slovenski teden boja proti raku.
Začetni dogodek na Onkološkem inštituta Ljubljana je potekal v znamenju napovedi dveh novih državnih presejalnih programov - LUKA in PETER.
42. slovenski teden boja proti raku poteka pod geslom ‘V boju proti raku bo zavel nov veter, snujemo programa LUKA in PETER’.
Gre za začetne korake stroke k vzpostavitvi presejalnih programov za rak PLJUČ in rak PROSTATE.
Nosilec vsakoletne ozaveščevalne akcije je Zveza slovenskih društev za boj proti raku, ki s svojimi 11 regionalnimi društvi prednjači z aktivnostmi na področju preventive raka na nacionalni ravni.
Najstarejša delujoča članica zveze je Društvo za boj proti raku Štajerske Maribor (DBPR Štajerske Maribor), ki deluje na področju preventive raka že od leta 1982.
Ob začetku novega mandata Zveze je mesto podpredsednice zasedla predsednica DBPR Štajerske Maribor, Zvezdana Maurič Vražič, dipl. m. s., spec. klinične dietetike in vodja referenčnih ambulant v ZD dr. Adolfa Drolca Maribor.
Kot najstarejša slovenska nevladna organizacija, delujoča na področju raka se povezuje s sorodnimi deležniki na lokalni, regionalni, nacionalni in mednarodni ravni.
Po podatkih Registra raka RS v Sloveniji vsako leto za rakom zboli okoli 17.000 ljudi.
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je rak vzrok smrti pri okoli 10 milijonih ljudi letno.
Najpogostejše oblike raka še naprej ostaja rak dojk, pljuč, danke in prostate.
Rak prostate in pljučni rak sta med najpogostejšimi raki v Evropi in tudi v Sloveniji.
Danes velja, da rak ni več smrtna bolezen, saj veliko onkoloških bolnikov živi dolgo in polno življenje.
Verjetnost ozdravitve in kakovost življenja sta zelo povezana s stanjem raka ob diagnozi.
V Sloveniji je vzpostavljenih več državnih presejalnih programov: DORA, ZORA in SVIT, ki s sistematičnim odkrivanjem sprememb rešujejo življenja.
Novo zastavljena programa bosta po predhodno izvedenih raziskavah namenjena sistematičnemu odkrivanju sprememb na pljučih in prostati.
Prav tako je zastavljena tudi prenova državnega presejalnega programa ZORA, ki je namenjen zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb materničnega vratu.