Naravne znamenitosti Občine Hoče - Slivnica - Botanični vrt
Naravne znamenitosti Občine Hoče - Slivnica v najlepši obliki. Kot slika na platnu se razprostira Botanični vrt v vsej svoji lepoti. Za vas smo pripravili nekaj ključnih podatkov prekrasnega vrta.
Botanični vrt, katerega bi lahko poimenovali tudi naravni biser v Pivoli pri Hočah, se razprostira med Hočami in Razvanjem, južno od mesta Maribor. Z osmimi hektarji zasajene površine je največji v Sloveniji. Od leta 1999 je Botanični vrt v Pivoli vključen v združenje mednarodno priznane botanične vrtove » BOTANIC GARDENS CONSERVATION INTERNATIONAL.«
Vrt nudi in omogoča: izobraževanje, raziskovanje ohranjanje rastlinskih vrst, vzdrževanje lokalno ogroženih rastlinskih vrst, samoniklih gospodarsko pomembnih gozdnih vrst, funkcije genskih bank in pospeševanje sonaravnega turizma.
Ohranjanje in varovanje rastlinskih vrst je ena izmed najpomembnejših nalog botaničnega vrta. Rastline v botaničnem vrtu predstavljajo najcenejšo, najzanesljivejšo in najtrajnejšo semensko gensko banko. Poleg zbiranja semen v botaničnem vrtu se po potrebi zbirajo tudi v naravi, še zlasti pod Pohorjem.
Namen botaničnega vrta je spoznavanje večnamenske vloge botaničnih vrtov, zajema ohranjanje rastlinskih vrst, spoznavanje zavarovanih ogroženih rastlin, zdravilnih in strupenih rastlin, različnih vrst dreves, ogled živih fosilov. Njegov pomen pa se izraža predvsem s prikazovanjem tuje in domače flore.
Tam je bogata zbirka iglavcev s 115 do 120 let starimi mamutskimi drevesi in obsegom debel do 8 metrov, orjaškim klekom, bogato zbirko tis, patis, izredno lepih jelk, smrek, ceder, čug in borov. Zelo lepo uspevajo tudi suličevka in aravkarija ter živi fosili taksodijevk (metasekvoja in močvirska cipresa). Posebno doživetje so rastline v sistemskem polju, skalnjaku, lokvanji v štirih vodnih biotopih, zdravilne rastline, bogate zbirke vrtnic v rozariju, slečev (rododendronov), maslenic in perunik, javorjev, hrastov, jesenov, topolov, lip, brinov, pacipres, magnolij, omorik, hortenzij, drenov, nepozebnikov in brogovit. Bogata je tudi zbirka starih odpornih sort jablan in hrušk ter pravih kostanjev. V botaničnem vrtu je urejena stalna arheološka razstava prazgodovinskih ostankov; geološka razstava, ki prikazuje kamnine in minerale Pohorja ter kalcite Slovenije in bogata lovska razstava, ki prikazuje živali Pohorja.
Veverice in petje ptic v gozdnem biotopu botaničnega vrta vam bodo še dodatno polepšale doživetja ob obisku Botaničnega vrta v Pivoli.