Moka, kaj pomenijo številke na moki ?
Moka, kaj pomenijo številke na moki ?
4. 2. 2021
Izbrisan U.
2383
Izobraževanje, Kulinarika, VeGeC - večgeneracijski center
Rogoška cesta 60, 2204 Miklavž na Dravskem polju
Trajanje
Moka je v prah zmleta snov, navadno žito, namenjena peki ali kuhanju. Je osnovna sestavina za pripravo testa in s tem osnova za mnoge jedi, kot so kruh, testenine, potice …. Vsebuje največ škroba, pšenična in nekatere druge vrste moke pa tudi beljakovino gluten.
Kaj pomenijo številke T500, T850, T1100?
Pri domači peki najpogosteje uporabljamo pšenično moko. Pridobivamo jo z mletjem predhodno očiščene navadne pšenice.
Kakovost pšenične moke in tudi njena namenskost sta odvisni od tehnološke kakovosti pšenice pa tudi od tehnološkega postopka mletja.
Glede na način ali stopnjo mletja tako dobimo različne tipe moke:
- belo moko (tip 400, tip 500),
- polbelo moko (tip 700, tip 850),
- črno moko (tip 1100, tip 1600)
- polnozrnato moko (tip 1800).
Oznaka tipa moke pomeni količino pepela v moki. Višja kot je številka, večja je količina pepela in temnejša je moka.
Verjetno se zdaj sprašujete: moka vsebuje pepel?
Ne ravno. Te številke dobijo tako, da moko sežgejo – organske snovi zgorijo, ostanejo pa minerali – in pepel stehtajo. Ko sežgejo 100 kilogramov moke na koncu ostane 500 gramov pepela, to pomeni, da je bila moka tipa 500. Za belo moko pšenico pred mletjem precej prečistijo, s tem zmanjšajo tudi vsebnost vitaminov, celuloze, encimov in drugih hranilnih snovi.
Številka tipa nam torej pove, koliko hranilnih snovi vsebuje moka – nižja kot je številka, več hranilnih snovi je bilo odstranjenih v postopku pridobivanja moke.
Tip 400 in tip 500:
Pšenično belo moko tipa 400 in 500 pridobivajo z mletjem sredice zrna. Sredica predstavlja največji del semena in je predvsem zgrajena iz škroba ter beljakovin.
Tovrstne moke ne vsebujejo otrobov (zunanje večslojne semenske ovojnice),ki so vir vlaknin, fenolnih spojin, vitaminov (B2, B3) ter mineralov (železa, cinka, fosforja, magnezija).
Ta moka vsebuje veliko škroba in kakovostne beljakovine, je zelo vsestranska in ima dobre pecilne lastnosti.
Tip 700 in tip 850:
Polbela pšenična moka se na naših trgovskih policah najpogosteje pojavlja kot tip 850 – torej je vsebnost pepela 0,85-odstotna. Pridobivajo jo z mletjem tako sredice kot otrobov. Ta moka ima več beljakovin, ki so slabše kakovosti kot pri tipu 500,
več vlaknin ter mineralov ter ima posledično večjo hranilno vrednost od bele moke. Tej moki pogosto rečejo tudi »krušna moka«, saj je najbolj primerna predvsem za izdelavo
kruha in pekovskih izdelkov.
Tip 1100 in tip 1600:
Pšenična črna moka z 1,1 oziroma 1,6 odstotka pepela vsebuje veliko beljakovin slabše kakovosti, delce semenske ovojnice in kalčka. Posledično vsebuje tudi več mineralov, vitaminov in vlaknin ter je zato visoke hranilne kakovosti.
To moko največkrat uporabljamo za pripravo izdelkov iz vzhajanega testa (kruh, pecivo).
Tip 1800: Polnozrnata moka je tipa 1800, pogosto je označena tudi kot graham, polnovredna ali integralna moka. Za pridobivanje te moke namreč zmeljejo celotno pšenično zrno, zato je ta moka tudi najbolj hranilna od vseh tipov.
Polnozrnata moka je namreč bogata z vlakninami, vitamini (skupine B, E), minerali (natrij, kalij, kalcij, železo) in beljakovinami.
Največkrat se uporablja za peko kruha.
Tip 1800:
Polnozrnata moka je tipa 1800, pogosto je označena tudi kot graham, polnovredna ali integralna moka. Za pridobivanje te moke namreč zmeljejo celotno pšenično zrno, zato je ta moka tudi najbolj hranilna od vseh tipov. Polnozrnata moka je namreč bogata z vlakninami, vitamini (skupine B, E), minerali (natrij, kalij, kalcij, železo) in beljakovinami.
Največkrat se uporablja za peko kruha.