Predstavitev knjige Tone Partljič - Nebesa pod Pohorjem
NEBESA POD POHORJEM
Avtor romana Tone Partljič se nam je predstavil
Prav zares smo dokazali, da imamo radi te svoje kraje, ta nebesa pod Pohorjem, kakor jih je poimenoval avtor Tone Partljič. To smo dokazali s spoštljivo lepo udeležbo v sredo, 15. junija, ko je Mariborska knjižnica, podružnica Hoče, skupaj z Občino Hoče-Slivnica, pripravila predstavitev najnovejšega Partljičevega romana Nebesa pod Pohorjem.
Ne bom govorila o romanu, ker je pred menoj še neprebran, rada bi zapisala nekaj misli o tem dogodku. Presenečeni nad prikupno ureditvijo prostora smo poslušalci lahko sedli za pogrnjene mize s svečko v posrečenem senčilu, s pijačo in pecivom, prisluhnili našemu mešanemu pevskemu zboru KUD Hoče in ljudskim godcem Samotarjev. Podžupanja Anita Arzenšek nas je s kratko zgodovino Hoč najprej spomnila, da letos praznujemo 870-letnico prve omembe našega kraja. In prav letos smo dobili prvi roman, katerega dogajanje je avtor postavil v naše okolje. To je z veseljem pozdravil tudi župan Marko Soršak, ki je ob odhodu na valeto osnovnošolcev pisatelju podaril pravi pohorski pok. Direktorica Mariborske knjižnice Dragica Turjak pa je v pozdravnem nagovoru pohvalila g. Partljiča kot najbolj odprtega avtorja, ki je vedno pripravljen na literarna srečanja in pogovore.
To je dokazal tudi s svojim nastopom v Hočah. Orlando Uršič, direktor in glavni urednik Založbe Litera iz Maribora, ki je knjigo izdala, je kmalu opustil spraševanje in prepustil besedo kar avtorju. Ta nam je imel toliko povedati, da vprašanj sploh ni potreboval. Tone Partljič je delno tudi naš rojak, saj je njegova družina živela v Hočah, kmalu po njegovem rojstvu pa so se preselili v Pesnico. Prav toplo se je z zgodbo spomnil otroštva svoje mame in tudi svojega otroštva. Čeprav je velik dramatik in pisatelj, ki bi se lahko res pohvalil s svojim obsežnim opusom, za katerega je letos prejel veliko Prešernovo nagrado, je preprosto spregovoril o svojem pisateljevanju. Ob pisanju zadnjega romana se je moral seznanjati z različnimi področji in problematiko sodobnega življenja, da bi lahko pisal čim bolj verodostojno. Iz svoje bogate literarne zakladnice pa je uporabil tudi številne slovenske avtorje in ustvaril parodije ali samo aluzije na bolj ali manj poznane citate iz njihovih del. Tako nam je razložil tudi naslov Nebesa pod Pohorjem kot aluzijo na Cankarjev »raj pod Triglavom« iz njegovega Kurenta. Tako kot je lep in obenem žalosten Cankarjev raj, takšna so tudi ta nebesa. Čeprav v grenkobi in parodiji, se v njih skriva velika ljubezen do naših krajev, do naše domovine. Resnična parodija pa je prav v tem, da se teh nebes zavemo šele, ko jih izgubljamo ali jih zavestno zapustimo. To ljubezen je s svojim pričevanjem potrdil tudi Tone Partljič in prav nič ni skrival svoje ganjenosti.
Lep dogodek, ki nam je približal avtorja, njegov roman pa bo postal priljubljeno branje v našem kraju. Občina bo poskrbela, da bo tudi v hoški knjižnici na razpolago več izvodov. Hvala Mariborski knjižnici in Občini Hoče-Slivnica za ta lepi kulturni dogodek, ki je res primeren v mesecu juniju, ko praznujemo 25-letnico naše Slovenije.
Majda Strašek Januš