Podelitev občinskih priznanj
V sklopu občinskega praznika smo podelili občinska priznanja najbolj zaslužnim v naši občini po presoji Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja in potrditvi občinskega sveta.
In tako smo v letošnjem letu podelili zlati in srebrni grb, spominsko plaketo, naziv častni občan ter priznanja občine.
Zlati grb je prejela Krajevna organizacija Rdečega križa Slivnica, srebrni grb Prostovoljno gasilsko društvo Hotinja vas, spominsko plaketo smo izročili Zvonimirju Cesarju, naziv Častni občan pa je tokrat prejel Janez Šifrar.
Prejemniki priznanja občine so Ana Petek, Bogomila Bah, Branko Zupan in Stanko Januš.
PRIZNANJA OBČINE
Ana Petek
Že dolga desetletja je aktivna na humanitarnem področju v Hočah. Več kot 30 let je aktivna sodelavka Rdečega križa, v upravnem odboru te humanitarne organizacije pa je imela tudi različne funkcije. Ob ustanovitvi Župnijske karitas Hoče, ki deluje že več kot 20 let, je postala aktivna članica, ki s svojim poznavanjem socialnih razmer v našem okolju pomembno doprinese k uspešnemu delovanju te karitativne ustanove. Vztrajno pomaga zbirati sredstva za dobrodelne koncerte, na številnih tovrstnih prireditvah pa se izkaže tudi kot nepogrešljiva organizatorka različnih pogostitev.
Bogomila Bah
Že dobrih 30 let je aktivna na kulturnem področju v Hočah. V 80-ih letih je uspešno delovala z dramsko skupino, skupaj z Janjo Kolar je vodila otroški pevski zbor Jurčki, svojo ljubezen do igre pa je prenašala tudi na najmlajše in z njimi pripravljala dramske nastope ob različnih priložnostih. Ob ustanovitvi Katoliškega društva dr. Antona Murka je zbrala skupino Ljudskih pevk, ki prepevajo že 15 let. Zanje izbira in prireja pesmi, pogosto tudi sama sestavlja besedila. Ljudske pevke nastopajo letno na več prireditvah in so postale prepoznavna skupina naše občine.
Branko Zupan
Je aktiven član Pohorskih rogistov od njihove ustanovitve pred skoraj 35-imi leti, že 30 let pa je tudi njihov predsednik. Začel je z igranjem na rog v B izvedbi, zdaj pa že dolga leta igra na rog z ventili, tako da skupaj s skupino poleg lovskih igra tudi narodne, sakralne ter druge slovenske in tuje skladbe. S svojo pozitivno pohorsko trmo je tisti člen skupine, ki vedno najde pravo rešitev, da skupina obstane in deluje še danes. Tudi zaradi njegove volje, zagnanosti in ljubezni do glasbe naše rogiste poznajo po vsej Sloveniji, uspešno pa so se predstavili tudi na tekmovanjih v tujini.
Stanko Januš
Je aktiven član Planinskega društva Skalca Hoče-Slivnica. Nerazdružljiva ljubezen do narave in predanost planinstvu sta ga privedla do tega, da je začel skupaj z Jožefom Breznikom označevati planinske poti v občini in zanje vsestransko skrbeti. Ob transverzalni poti od Areha do Bajgota, razgledni poti od Slivnice do Mariborske koče, od slapa Skalca do Mariborske koče, razgledni poti, ki povezuje Hoče s Križno kapelo in Slivnico je njegova velika skrb gozdna pot, ki povezuje oba dela občine - od športne dvorane v Hočah do Slivniškega gradu. Zanjo skrbi v vseh letnih časih, jo kosi, seka veje, pa tudi popravlja, ko jo traktorji uničijo ob spravilu lesa. Stanko Januš je ob naštetem še uradni markacist Planinske zveze Slovenije.
SPOMINSKA PLAKETA
Zvonimir Cesar
Pomembno sooblikuje kulturno in družabno življenje v Hočah. Od leta 1992 je aktivni član Dramske skupine Samotarji, v kateri se je vsa ta leta uspešno spoprijemal z najrazličnejšimi vlogami, od komičnih do resnih. Zadnjih 12 let je tudi član njihove glasbene sekcije, ob tem pa vrsto let krepi moške vrste v našem Mešanem pevskem zboru.
SREBRNI GRB
Prostovoljno gasilsko društvo Hotinja vas
110 let delovanja PGD Hotinja vas izpričuje zagnanost in delavnost njihovih članov. Društvo izvaja preventivo, vse vrste pomoči občanov in se odziva na klice na pomoč pred ognjem in drugimi naravnimi nesrečami. Njihova pomoč je v sodobnem času prav tako nepogrešljiva kot je bila v času njihove ustanovitve. Na pomoč priskočijo tudi ob komunalnih akcijah, prevozih pitne vode, pri sanacijah in pri podiranju dreves. Brez njih pa ne mine skorajda nobena prireditev v kraju. Danes imajo v svojih vrstah 54 operativcev, 22 mladincev in pionirjev, v svojih vrstah imajo tudi 23 žensk in 21 veteranov. V zahvalo za vse intervencije in preteklo delovanje jim je bil podeljen Srebrni grb Občine Hoče-Slivnica.
ZLATI GRB
Krajevna organizacija Rdečega križa Slivnica
Aprila je minilo 50 let, odkar se je v Slivnici zgodil prvi organizirani odvzem krvi v prostorih Slivniškega gradu, ki se ga je udeležilo preko 100 prostovoljnih krvodajalcev. Nastala je Krajevna organizacija Rdečega križa Slivnica, ki še danes intenzivno sodeluje s transfuzijskim oddelkom UKC Maribor. Zadnjih dvajset let organizacija prireja odvzem krvi dvakrat letno, in sicer pozimi in poleti. Krajevna organizacija Rdečega križa Slivnica se lahko pohvali tudi z dvema izjemnima krvodajalcema, ki sta kri darovala več kot 115 krat in številnimi mladimi člani, ki so kri darovali povprečno okoli 30 krat, kar je vsekakor lepa številka. Organizacija je v najboljših časih, ko so bile razmere med Rdečim križem Slovenije in delodajalci ugodne, imela tudi do 400 članov, danes pa štejejo 120 članov - od tega okoli 60 krvodajalcev. Za njihovo vztrajnost, dobrodelnost in požrtvovalnost jim je bil podeljen Zlati grb Občine Hoče-Slivnica.
NAZIV ČASTNI OBČAN
Janez Šifrar
je bil dolga leta predsednik Organizacije borcev za ohranjanje vrednot NOB Maribor, enote Slivnica. Na podlagi lastnih izkušenj vojnih dogodkov in doživljanja strahot njegove družine je ohranjal spomine na grozote druge svetovne vojne. Njegove zasluge sežejo tudi na področje delovanja Krajevne skupnosti Slivnica, kjer je aktiven vse od njene ustanovitve. Tako v organih krajevne skupnosti, kot pri izgradnji infrastrukture: vodovodov in cest. Z zdravim humorjem, z veliko mero razumevanja in z občutkom za združevanje je pomembno prispeval k napredku krajevne skupnosti in celotne občine. Zato ga ponosno razglašamo za častnega občana Občine Hoče-Slivnica.